10 adet kullanışlı Mac OS X Terminal Komutu

mac os x terminal logoBu yazımda ilerde lazım olabileceğine inandığım ve belki birçok kullanıcınında ihtiyacı olacağına inandığım en sık kullanılan ve en çok ihtiyaç duyulan 10 tane mac os x terminal komutunu ve işlevlerini sizlerle paylaşmak istiyorum.

Başlamadan önce…

Yazımıza başlamadan önce sizlere Terminal nedir ve ne iş görür konusunu merak edenlere elimden geldiğince açıklama yapmaya çalışacağım.

Terminal (resmi adı aslında Terminal.app) UNIX tabanlı işletim sistemlerinde kullanılan komut satırının kendisidir. (OS X işletim sistemleri UNIX-tabanlı, ve  Windows ise  NT-tabanlı işletim sistemleridir.). Günümüzde artık son kullanıcıların büyük bir bölümü grafik arayüzlü (GUI) işletim sistemlerini tercih etmekte haklı oldukları kadar tabi ileri düzey kullanıcıları her zaman tatmin edemediği için Terminal Komut Satırları da bu kesime hitap etmektedir. (CMD yada MS-DOS ise Windows tabanlı işletim sistemlerinin terminalleridir.)

Terminal Komut Satırı adındanda anlaşılacağı gibi Komut girdileri ile çalıştığından birçok kullanıcı için korkutucudur. Aslında bir süre kullandıktan sonra daha rahat ve hızlı işlev yaptığını anladığınız zaman artık Komut Satırı bile masaüstünüzden ayrılmıyor.

Konuya girmeden önce sizlere en sık kullanılacak bir kaç komutu açıklamak istiyorum.

  • ls – bulunduğunuz klasör veya dizinde ki tüm dosyaları ekrana sıralar.
  • cd – klasör veya dizin değiştirme komutu  (DOS da da olduğu gibi)
  • sudo – yönetici daha doğrusu sisteme root olarak girmek için gerekli komut ve akabinde de şifre sorulacaktır.

Kısa Not: sudo komutunu kullanırken mutlaka ne yaptığınızdan emin olmanız gerekiyor, bu komut ile giriş yaptıktan sonra yapacağınız değişiklikler bazen geri döndürelemez.

 1. Lion/Mountain Lion da Pop-up Accent Pencerelerini devre dışı bırakmak

defaults write -g ApplePressAndHoldEnabled -bool false

Tekrar eski haline getirmek için ise aynı komutu yazıp sonunda bulunan false değerini true olarak değiştirebilirsiniz.

sudo defaults write /System/Library/Launch Daemons/com.apple.backupd-auto StartInterval -int 1800

Bu komutu Terminale girdikten sonra artık her 30 dakika arayla yedeklemeniz otomatik olarak yapılacaktır. 1800 olan yeri istediğiniz değerlere göre belirleyebilirsiniz. (Unutmayın 15 dakika 900 saniye olarak hesaplandığından istediğiniz değere göre 1800 olan kısmı değiştirebilirsiniz.)

Devamı; http://computers.tutsplus.com/tutorials/10-terminal-commands-that-every-mac-user-should-know–mac-4825

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *